Fotografia analogowa dla początkujących

Brak zbliżających

Zapytaj o termin

Aparaty analogowe przeżywają swój renesans. Świat zachodni już kilka lat temu przypomniał sobie o tym medium jako o swoistym antidotum na szybką często automatyczną i niestety niezbyt przemyślaną fotografię doby cyfrowej. Zaskakująco ilość materiałów przeznaczonych do fotografii srebrowej gwałtownie zaczęła rosnąć, jak i aparaty ze metalu i szkła przestały gwałtownie tanieć. Jedni uważają że to tylko moda i szpan, inni, że dotknięcie tzw. “prawdziwej sztuki”, zaś my uważamy, ze niezależnie od poglądów, koniecznie trzeba tego typu fotografii posmakować.

Aha zdeklarowanych fotografów cyfrowych informujemy, ze aparat analogowy, to m.in. taki do którego trzeba wsadzić film, oraz że podglądu tzw. “fotek” w nim się nie uświadczy. Musi wystarczyć wyobraźnia...

Czas trwania zajęć – 6 dni po 4 godziny, czyli w sumie 24 godziny zegarowe :)

Liczba uczestników – maksymalnie cztery osoby w grupie.

 

Na naszym kursie poznasz następujące aspekty pracy z aparatem analogowym:

  1. Jak zwykle u nas na początek troszkę historii: jak to się wszystko stało, że stoicie sobie teraz w studio i trzymacie w ręku aparat fotograficzny.
  2. Wyjaśnienie zawiłości alchemicznych tajemnic ukrytych wewnątrz aparatu analogowego, czyli inaczej: poznanie procesu pozytywowego i negatywowego. 
  3. Noo, przede wszystkim praktyka :) Praca studyjna oraz plenerowa z aparatem analogowym. Poruszenie głównych aspektów związanych z obsługą aparatów analogowych.
  4. Przegląd dostepnych na rynku materiałów analogowych, filmów fotograficznych, papierów fotograficznych, wywoływaczy. 
  5. Wizyta w ciemni fotograficznej. Samodzielnie wywołasz film oraz samodzielnie wykonasz odbitki fotograficzne. 
  6. Czy istnieje coś takiego jak “idealne zdjęcie” - czyli dyskusja nad stroną estetyczną wykonanych zdjęć Cię nie ominie…

W cenę kursu wliczone są następujące materiały oraz aparaty niezbędne do pracy:

  • materiały filmowe (jeden film na osobę) oraz pozytywowe (papier fotograficzny formatu 18x24);
  • wszelkie konieczne chemikalia;
  • Kawa, ciasteczka, no i... herbata też :)


Plan szczegółowy

Spotkanie pierwsze: 

Zagadnienia estetyczne i techniczne: początki fotografii, dlaczego fotografia analogowa zamiast cyfrowej?

Zajęcia praktyczne: wykonywanie pierwszych zdjęć.

Spotkanie drugie:

Zagadnienia estetyczne i techniczne: fotografia jako dzieło sztuki, fotograf jako artysta? Parametry naświetlania zdjęcia, czas, przesłona i czułość w aparacie. Zajęcia praktyczne: pierwsze zdjęcia w studio fotograficznym.

Spotkanie trzecie

Zagadnienia estetyczne i techniczne: kompozycja - dlaczego dana fotografia wydaje się dobra, inna nie. Zajęcia praktyczne: pierwsze zajęcia w ciemni – samodzielne wykonywanie odbitek fotograficznych.

Spotkanie czwarte

Plener fotograficzny.

Spotkanie piąte

Zagadnienia estetyczne i techniczne: przegląd fotografii wykonanych podczas pleneru. Wybór oraz przygotowanie materiałów do wystawy.
Zajęcia praktyczne: przygotowanie zdjęć na wystawę, wykonanie powiększeń fotograficznych, doskonalenie techniki ciemniowej i studyjnej.

Spotkanie szóste

Zagadnienia estetyczne i techniczne: aranżacja prezentacji fotograficznej oraz wystawy prac. Jak dobierać prace oraz miejsce do wystawy? Zajęcia praktyczne: finalny przegląd fotografii, oprawa i wieszanie prac.

 

Spotkania odbywać się będą dwa razy w tygodniu (czas trwania jednego warsztatu to około 4 godziny). Kurs przeznaczony jest do szerokiego grona średnio zaawansowanych fotografów którzy chcieliby zmierzyć się z klasycznymi technikami analogowymi, lub dla tych, którzy przyzwyczajeni do komputerowej obróbki fotografii pragnęli by raz lub dwa pożyczyć aparat “na film” i zaryzykowac wykonanie zdjęć mniej błyskawicznych acz prawie zawsze przemyślanych.

A jeśli zaintersował Cię ten kurs, to może Twoją uwagę przyciągnie również kurs Ciemnia fotograficzna dla początkujących, w ramach którego adeptów świata fotografii analogowej wprowadzamy w tajniki ciemni. 



Ostatnio na blogu

czytaj dalej