Kurs rysunku i malarstwa

Brak zbliżających

Zapytaj o termin

Serdecznie zapraszamy na kurs rysunku i malarstwa, idealny zarówno dla osób, które chcą przygotować się do egzaminów do szkół artystycznych, jak i dla tych, którzy planują podszkolić warsztat i równocześnie spędzić czas w twórczym i kreatywnym gronie. Kurs skierowany jest do osób w każdym wieku. Zajęcia prowadzi doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Agata Szymanek.

Kurs rysunku i malarstwa to niepowtarzalna okazja, aby przyswoić sobie najważniejsze zasady kompozycji, światłocienia, pracy z modelem i martwą naturą. W serii ciekawych działań i zadań artystycznych rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie budowania siły wyrazu, używania kontrastu, wzmocnisz pomysłowość i własną inwencję. Będziemy wspierać wszystkie Twoje inicjatywy, aby wyzwolić świeżość spojrzenia, śmiałość i wewnętrzną ekspresję.

Wszyscy uczestnicy będą zachęcani do wykonywania prac dodatkowych zarówno udoskonalających warsztat, jak i rozwijających wyobraźnię, które później będą omawiane. To pozwoli Ci się wszechstronnie rozwinąć.

Czeka Cię niezwykła przygoda, gdzie rozwiniesz swoje pasje, poznasz ciekawe osoby o podobnych zainteresowaniach oraz nauczysz się otwartości i wyjątkowego podejścia do własnej twórczości.

Kurs obejmuje następujące ćwiczenia malarskie i rysunkowe:

 • praca z modelem: studium postaci, studium portretu lub innego detalu. Szkic z obserwacji polegający głównie na uchwyceniu prawidłowych proporcji, odpowiedniej kompozycji, oraz oddaniu przestrzeni, światła i faktur;
 • praca z martwą naturą: malarskie studium układu lub konkretnego przedmiotu. Jest ćwiczeniem koloru, światła, kompozycji oraz różnorodności malarskich faktur;
 • tworzenie kompozycji: praca z wyobraźni na zadany temat (hasło). To ćwiczenie skierowane jest głównie dla kandydatów na studia artystyczne, wymagane jest m.in. na egzaminach na Wydział Grafiki i Malarstwa. Zadanie dla chętnych realizowane w domu i omawiane podczas zajęć;
 • indywidualne realizacje: według pomysłu i projektu uczestnika kursu. Ćwiczenie może być realizowane w domu lub w trakcie zajęć.
   

Na kursie poznasz m.in.:

 • różnorodne techniki rysunkowe (rysunek ołówkiem, węglem, lawowany, techniki mieszane);
 • różnorodne techniki malarskie (tempera, akryl, olej, techniki mieszane);
 • zasady budowania kompozycji plastycznej;
 • jak wyznaczyć proporcje ludzkiego ciała;
 • pojęcie perspektywy;
 • zastosowanie kontrastu;
 • posługiwanie się światłocieniem;
 • różnorodność pracy pędzla w kładzeniu farby;
 • malarskie faktury i ich zastosowanie.
   

Dla kandydatów na studia:

 • dodatkowe zadania specjalistyczne i prace domowe;
 • indywidualne konsultacje i korekty;
 • pomoc w doborze prac do teczki.
   

Dla zainteresowanych poszerzaniem wiedzy teoretycznej w dziedzinie sztuki możliwość zorganizowania dodatkowych wykładów.

 

Informacje o prowadzącym:

Agata Szymanek (ur. 1990) jest doktorantką Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP w Katowicach. Zajmuje się głównie malarstwem i pracą w technice kolażu. Obroniła dyplom z wyróżnieniem w 2014 roku na tej samej uczelni w katedrze malarstwa w pracowni prof. Jacka Rykały.

Brała udział w wystawach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to 9 Triennale Grafiki Polskiej, wystawa na festiwalu DUMBO arts, organizowana przez konsulat RP w Nowym Jorku w Little Poland Gallery oraz wystawa Najlepsze Dyplomy ASP, która odbyła się w Wielkiej Zbrojowni ASP w Gdańsku. W 2016 r. Została zakwalifikowana do listy finałowej Międzynarodowego Konkursu Sztuki Współczesnej w Dubaju dla artystów wizualnych oraz do 12 Konkursu Gepperta, gdzie otrzymała nagrodę Anonimowego Fundatora.

 

Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu po 4 godziny.

 

Zaplanowane terminy zajęć:

wtorek w godzinach 17.00 – 21.00

niedziela w godzinach 9.00 – 13.00 

 

Miesięczna opłata za kurs (32 godziny) – 380 zł

 

Zajęcia odbywają się w naszej pracowni mieszczącej się w centrum Katowic przy ulicy Drzymały 9/6. Jeśli masz jakiekolwiek pytania to zapraszamy do kontaktu z nami – wszelkie dane kontaktowe, łącznie z odpowiednim formularzem, umieszczone zostały na podstronie Kontakt.

Możesz również skontaktować się bezpośrednio z prowadzącą zajęcia – Agatą Szymanek: tel. 691 954 325Ostatnio na blogu

Serdecznie zapraszamy na pierwszą edycję warsztatów introligatorskich realizowanych wspólnie z Oficyną Peryferie!

czytaj dalej